Zaproszenie na dyskusję wokół filmu „Lokatorki” (26.04.2017 r.)

Problemy mieszkaniowe dotyczą większości z nas.

Przez lata trudna sytuacja mieszkaniowa była w debacie publicznej problemem jednej tylko grupy – lokatorów mieszkań komunalnych i socjalnych, osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Obecnie zaczyna się dostrzegać, że trudności z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych są zjawiskiem powszechnym, ponieważ – oprócz lokatorów komunalnych – dotykają także lokatorów mieszkań prywatnych, kredytobiorców w złotówkach i we frankach, a nawet osób, które są właścicielami swoich mieszkań, ale nie stać ich na pokrycie kosztów ogrzewania i prądu.

Czy te różnorodne społecznie grupy łączy wspólny interes i czy mogą wspólnie o niego walczyć? Te pytania pojawią się podczas otwartej dyskusji towarzyszącej pokazowi filmu „Lokatorki”. Dyskusja odbędzie się 26 kwietnia 2017 r. w godz. 18:00-20:00 w Warszawie (w Marzycielach i Rzemieślnikach przy ul. Brackiej 25), zamykając Forum Mieszkaniowe 2017 „Mieszkać godnie”.

W dyskusji wezmą udział:

  • Natalia Fiedorczuk – wokalistka, pisarka i fotografka. Pomysłodawczyni i autorka albumu „Wynajęcie” ze zdjęciami przedstawiającymi mieszkania do wynajęcia zebranymi w trakcie trwających kilka lat poszukiwań i przenosin oraz socjologicznymi analizami problemów mieszkalnictwa na wynajem.
  • Mikołaj Lewicki – socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autor badań jakościowych stylu życia osób biorących kredyty mieszkaniowe.

Dyskusję poprowadzi Barbara Audycka z Fundacji Habitat for Humanity Poland.

„Lokatorki” to 30-minutowy film fabularny w reżyserii Klary Kochańskiej. Opowiada o trzydziestoletniej prawniczce z dużego miasta, która kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. Gdy przeprowadza się do wymarzonego mieszkania, okazuje się, że lokal zamieszkuje kobieta wychowująca nastoletnią, niepełnosprawną intelektualnie córkę.

Film został nagrodzony na licznych festiwalach filmowych, otrzymał m.in. studenckiego Oscara 2016 dla fabularnego filmu nieanglojęzycznego i Grand Prix dla filmu krótkometrażowego podczas 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

ss

Mieszkać godnie: dyskusja wokół filmu „Lokatorki”

Termin: 26 kwietnia 2017 r., 18:00-20:00

Miejsce: Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25, Warszawa

Wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszej rejestracji

ss

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.