Habitat for Humanity Poland w strefie NGO festiwalu Open’er w Gdyni (czerwiec/lipiec 2016 r.)

Strefa NGO festiwalu muzycznego Open’er w Gdyni to przestrzeń, w ramach której organizacje pozarządowe mogą prezentować swoje projekty oraz zachęcać festiwalowiczów, by je wspierali, na przykład w ramach wolontariatu.

1Stoisko Habitat for Humanity Poland pojawiło się na Open’erze już po raz drugi. Podczas tegorocznej edycji, która odbyła się między 29 czerwca a 2 lipca 2016 roku, nasza oferta dla uczestników festiwalu była jeszcze bogatsza niż w zeszłym roku.

Oprócz informacji o Fundacji na stoisku czekała tym razem gra edukacyjna poświęcona Solid Ground,  pierwszej międzynarodowej kampanii rzeczniczej Habitat for Humanity. Gracze mogli zapoznać się z 4 głównymi tematami kampanii i dowiedzieć się, w jaki sposób Habitat for Humanity działa na rzecz lepszego zabezpieczenia praw do ziemi w różnych zakątkach świata.

Osoby odwiedzające stoisko chętnie dzieliły się swoimi marzeniami i refleksjami związanymi z tematem domu, wpisując komentarze na planszach „Mój wymarzony dom” oraz „Czym jest dla Ciebie dom?”. Komentarze niejednokrotnie stawały się punktem wyjścia do dyskusji nad różnicą między domem, który jest niezbędny do normalnego funkcjonowania, a towarami, bez których możemy się obywać.

Działania Habitat for Humanity Poland nie ograniczały się do stoiska w namiocie strefy NGO. Aby dotrzeć do jak największej liczby uczestników festiwalu, byliśmy też obecni na tarasie przed namiotem, gdzie zorganizowaliśmy serię konkursów i warsztatów.

Nasze warsztaty dotyczyły tworzenia dekoracji z tynków glinianych, a poprowadził je Piotr Maćkiewicz ze Stowarzyszenia Wędrowni Architekci. Piotr wspiera działania Habitat for Humanity Poland od dawna – w latach 2014-2015 pomagał nam w podpoznańskim Marszewie, gdzie uczestniczył w projekcie budowy domu ze słomy i gliny dla uczestników programu reintegracji społecznej i wychodzenia z bezdomności. Podczas Open’era Piotr dzielił się wiedzą o budownictwie naturalnym i uczył, jak przygotowywać tynki gliniane. Festiwalowicze mogli dowolnie ozdabiać wykonane tynki, a po wyschnięciu zabierać je ze sobą jako oryginalną pamiątkę z festiwalu.

Konkursy, które przeprowadziliśmy na Open’erze, również były związane z tematyką budowlaną.  Duże zainteresowanie wzbudził konkurs wbijania gwoździ na czas – rekordziście udało się wbić zestaw czterech gwoździ w niecałe 15 sekund.

W ramach konkursu fotograficznego „Buduję z Habitat for Humanity Poland” uczestnicy festiwalu mogli na chwilę wcielić się w budowlańców i zapozować na naszym placu budowy. Każdego dnia nagradzaliśmy najbardziej oryginalne zdjęcie – było w czym wybierać, bo festiwalowicze wykazali się sporą fantazją.