Habitat for Humanity Poland świętuje Światowy Dzień Mieszkalnictwa (3 października 2016 r.)

3 października to Światowy Dzień Mieszkalnictwa. W tym roku jako Habitat for Humanity Poland świętujemy go w szczególny sposób – nie tylko własnymi działaniami w Polsce, lecz także włączeniem się w globalną kampanię Habitat for Humanity „Solid Ground” oraz uczestnictwem w wyjątkowym, jubileuszowym projekcie budowlanym w Rumunii (40 mieszkań na czterdzieste urodziny Habitat for Humanity).

W warszawskim biurze Fundacji zorganizowaliśmy dzisiaj briefing prasowy, który zainaugurował kampanię informacyjną dot. wprowadzenia w Polsce Społecznych Agencji Najmu. Przedstawiliśmy materiały skierowane do szerokiej publiczności, m.in. stronę internetową www.najemspoleczny.pl oraz animację wyjaśniającą w przystępny sposób główne założenia naszej inicjatywy. Zachęciliśmy też do składania podpisów pod petycją poparcia dla Społecznych Agencji Najmu, która od dzisiaj jest dostępna na stronie www.najemspoleczny.pl.

dsc08441

o

W czasie briefingu dr Alina Muzioł-Węcławowicz, ekspertka ds. mieszkalnictwa z Politechniki Warszawskiej, zwróciła uwagę na potrzebę wprowadzenia zmian w prawie dot. najmu mieszkań. Stwierdziła, że jeśli Społeczne Agencje Najmu nie zostaną uwzględnione w odpowiednich ustawach, to trudno będzie uruchomić je na dużą skalę i wyjść poza fazę pilotaży prowadzonych ze wsparciem poszczególnych miast. Przedstawicielki Habitat for Humanity Poland, dr Barbara Audycka i Magdalena Ruszkowska-Cieślak, zapowiedziały, że Fundacja będzie działać na rzecz wprowadzenia zmian legislacyjnych poprzez rozmowy prowadzone m.in. z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz spotkania z samorządami i posłami.

– Mamy nadzieję, że Ministerstwo uwzględni Społeczne Agencje Najmu jako jedno z narzędzi Narodowego Programu Mieszkaniowego, ponieważ jest to projekt, który pozwala pozyskać mieszkania już teraz (m.in. z istniejącego zasobu mieszkań prywatnych), bez budowania – powiedziała Barbara Audycka.

Zapis video całego wydarzenia można obejrzeć na naszym profilu na Facebooku.

Briefing prasowy w Warszawie nie był jedynym naszym specjalnym wydarzeniem z okazji Światowego Dnia Mieszkalnictwa. Postanowiliśmy także włączyć się w duży projekt budowlany prowadzony przez Habitat for Humanity Romania w Bacău (wschodnia Rumunia). Jego cel jest bardzo ambitny: to wybudowanie 40 domów z okazji 40 rocznicy istnienia Habitat for Humanity. W pracach budowlanych pomaga tam od dzisiaj dwoje naszych pracowników: Magdalena Więch oraz inż. Zygmunt Suwiński.

Magdalena i Zygmunt spędzą w Rumunii najbliższy tydzień i będą wspierać Habitat for Humanity Romania w koordynacji grup wolontariuszy przydzielonych do prac takich jak składanie ścian i więźb dachowych. O efektach tego projektu będziemy informować za pośrednictwem naszego Facebooka.

14468344_900749856725775_1494983304305857239_o