Opis produktu

Budowa domu z rodziną pani Józefy w Grajowie

W 2016 roku pomagamy trzypokoleniowej rodzinie pani Józefy w Grajowie (k. Krakowa). Projekt „Nowy dom – nowa nadzieja” polega na dokończeniu budowy domu, który rodzina zaczęła budować samodzielnie kilka lat temu, aby móc wyprowadzić się ze starej chatki pozbawionej podstawowych instalacji.

Komu pomagamy? (o rodzinie pani Józefy)

Trzypokoleniowa rodzina pani Józefy przez wiele lat mieszkała w dwuizbowej chatce z cieknącym dachem, bez ogrzewania, kanalizacji i bieżącej wody. Ich sytuacja mieszkaniowa była na tyle trudna, że w przeszłości pochyliła się nad nią sołtyska wsi. Z jej pomocą rodzina rozpoczęła budowę nowego domu, ale nigdy nie został on ukończony. Realizację projektu przerwała nagła śmierć męża pani Józefy. Rodzina zwróciła się o pomoc do Fundacji Habitat for Humanity Poland, ponieważ sama nie dysponowała środkami potrzebnymi, by doprowadzić nowy dom do stanu nadającego się do zamieszkania.

Tak wygląda chatka, z której chciała się wyprowadzić rodzina pani Józefy:

Jak pomagamy?

Fundacja Habitat for Humanity Poland pomaga rodzinie maksymalnie obniżyć koszty prac budowlanych dzięki pozyskiwaniu sponsorów, którzy wspierają projekt darowiznami pieniężnymi i materiałowymi. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Somfy – jej darowizna pieniężna w znaczący sposób pomogła pokryć koszty wykonania specjalistycznych prac budowlanych. Oprócz tego w projekt zaangażowały się firmy z branży budowlanej, które przekazały darowizny w postaci materiałów niezbędnych do dokończenia budowy. Dostaliśmy na przykład: płyty OSB (od firmy Pakobud) czy styropian (od firmy Ekodom). Projekt wsparła także Fundacja Fabryki Marzeń, która przekazała wyposażenie łazienki.

Habitat Poland zapewnia nadzór techniczny i koordynuje prace budowlane z udziałem wykwalifikowanych budowlańców oraz wolontariuszy. Budowlańcy wykonali prace bardziej skomplikowane i wymagające uprawnień, np. wylewki pod posadzki, ocieplenie ścian zewnętrznych, montaż instalacji (C.O., wodociągowa, elektryczna). Wolontariusze zostali zaangażowani do prostych prac, np. malowania ścian i sufitów, montażu paneli podłogowych, instalacji płyt kartonowo-gipsowych.

W sumie Habitat Poland zorganizował 3 akcje z udziałem wolontariuszy z Polski i zagranicy.  Wzięło w nich udział 137 osób z 25 krajów. Łącznie wolontariusze przepracowali 4744 godziny na placu budowy.

W maju w pracach budowlanych pomogło 17 wolontariuszy z USA, uczestników programu wolontariatu międzynarodowego Global Village. W lipcu przyjechała druga grupa wolontariuszy Global Village – 14 uczniów z Chin. Trzecia akcja z udziałem wolontariuszy miała miejsce w drugiej połowie lipca, w tygodniu poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży. Zaangażowało się w nią 73 uczestników Światowych Dni Młodzieży – młodych ludzi z 22 krajów położonych na 5 kontynentach.

Fundacja udzieliła rodzinie niewielkiej, nieoprocentowanej pożyczki na pokrycie tych kosztów, których nie udało się uniknąć pomimo wsparcia wolontariuszy i sponsorów. Wielkość pożyczki i czas spłaty są dostosowane do możliwości finansowych członków rodziny.

Późną jesienią 2016 roku wykwalifikowani budowlańcy wykonali ostatnie prace, które były wymagane, by budynek mógł zostać oddany do użytku. Kiedy prace te zostały ukończone, rodzina przeprowadziła się z chatki do domu, w którym wreszcie ma godne warunki mieszkaniowe, np. dostęp do bieżącej wody.

Przebieg projektu na zdjęciach

  1. Dom przed rozpoczęciem prac budowlanych z pomocą Habitat Poland (marzec 2016 r.)

2. Prace z udziałem wolontariuszy (maj-lipiec 2016 r.)

3. Dom po zakończeniu prac z wolontariuszami (lipiec 2016 r.)

4. Rodzina pani Józefy przed domem po zakończeniu wszystkich prac budowlanych (grudzień 2016 r.)

Szczegóły projektu:

Daty realizacji projektu:
maj 2016 r. – grudzień 2016 r.

Lider projektu:
Habitat for Humanity Poland

Kontakt:
Adam Król
akrol@habitat.pl