Opis produktu

Pomoc w budowie Młodzieżowego Centrum Rozwoju Artystycznego i Duchowego Fundacji „Pasja Życia” w Legionowie

W 2017 roku wspieramy budowę Młodzieżowego Centrum Rozwoju Artystycznego i Duchowego Fundacji „Pasja Życia” w Legionowie (k. Warszawy). Celem projektu jest budowa ośrodka, który będzie pełnić dwojaką funkcję: z jednej strony usamodzielniać młodych ludzi, którzy ukończyli terapie uzależnień, a z drugiej prowadzić profilaktykę uzależnień wśród młodzieży.

Centrum będzie złożone z części mieszkalnej (hostel) oraz części użytkowej, w której znajdą się: poradnia psychologiczna oraz przestrzenie do rozwijania talentów i zainteresowań (m.in. sala sportowa, studio nagrań, pracownia komputerowa). Młodzi ludzie po terapiach uzależnień będą mieszkać w hostelu i z pomocą specjalistów przygotowywać się do samodzielnego życia. W powrocie do społeczeństwa będzie im pomagać fakt, że część użytkowa będzie mieć charakter otwarty – będą z niej korzystać wspólnie z młodzieżą, wśród której Fundacja „Pasja Życia” będzie prowadzić profilaktykę uzależnień.

Jak pomagamy? (o projekcie budowlanym)

W ramach współpracy z Fundacją „Pasja Życia” zorganizujemy akcje z udziałem wolontariuszy. Wolontariusze pod okiem wykwalifikowanych budowlańców wykonają proste prace, takie jak tynkowanie czy malowanie, co przyczyni się do obniżenia kosztu budowy.

Wolontariusze będą mieć kontakt z młodymi ludźmi, którzy są już pod opieką Fundacji i którzy mają stać się pierwszymi mieszkańcami hostelu. Spotkania będą wpisane w całość działań resocjalizacyjnych i terapeutycznych prowadzonych przez Fundację „Pasja Życia”.

Pierwsza akcja odbyła się w drugiej połowie marca – na placu budowy przez prawie dwa tygodnie pomagali nam wolontariusze z Japonii (uczestnicy programu wolontariatu międzynarodowego Global Village).

Przebieg projektu na zdjęciach

  1. Stan Centrum przed rozpoczęciem prac ze wsparciem Habitat Poland (luty 2017 r.)

fot. Fundacja „Pasja Życia”

Komu pomagamy? (o Fundacji „Pasja Życia”)

Głównym celem Fundacji „Pasja Życia” im. s. Józefy Menendez jest zapobieganie uzależnieniom i promocja zdrowego stylu życia wśród młodzieży w Polsce. Fundacja prowadzi zarówno działalność terapeutyczną, jak i profilaktykę uzależnień wśród młodzieży. Aby skuteczniej realizować cele statutowe, Fundacja rozpoczęła w Legionowie budowę Młodzieżowego Centrum Rozwoju Duchowego i Artystycznego.

Pomysłodawczynią projektu budowy Centrum jest siostra Jolanta Glapka – Prezes Fundacji „Pasja Życia” i siostra Zgromadzenia Sacre Coeur. Od 16 lat pracuje z młodzieżą uzależnioną od narkotyków w ośrodku leczenia uzależnień w Anielinie. Jest psychologiem i terapeutą – ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, pomogła założyć poradnie wychowawczo-zawodowe w Jeleniej Górze i Szklarskiej Porębie, wprowadziła do terapii uzależnień metody alternatywne (np. warsztaty o przebaczeniu, bibliodramę, psychodramę, arteterapię, pracę z ciałem).

Szczegóły projektu:

Daty realizacji projektu:
od marca 2017 r.

Miejsce projektu:
Legionowo (k. Warszawy)

Kontakt:
Dorota Stronkowska

dstronkowska@habitat.pl