Pracownicy HfH Poland polecają swoje ulubione książki o mieście

W Warszawie powstaje pierwsza biblioteka z książkami o tematyce miejskiej. Inicjatorzy przedsięwzięcia z Domu Innowacji Społecznych „Marzyciele i Rzemieślnicy” zbierają obecnie propozycje tytułów książek, które powinny się w tej bibliotece znaleźć. Co proponują pracownicy warszawskiego biura HfH Poland?

Korzenie MiastaMagdalena Ruszkowska-Cieślak:

Jerzy Kasprzycki, „Korzenie Miasta”

Seria 7 książek autorstwa sławnego varsavianisty opowiada o niemal każdym domu w każdej dzielnicy Warszawy. Każdy czytelnik może więc znaleźć tam historię swojej okolicy. Kasprzycki zgromadził taką wiedzę, że pod wpływem lektury chce się od razu iść na spacer po mieście. W książkach można znaleźć historie mieszkańców, np. właścicieli poszczególnych fabryk. Bez wątpienia jest to seria, której nie może zabraknąć w bibliotece o mieście.

Mieszkalnictwo w Polsce

Małgorzata Salamon:

Habitat for Humanity Poland, „Mieszkalnictwo w Polsce. Analiza wybranych obszarów polityki mieszkaniowej”

Raport prezentuje szereg informacji o sytuacji mieszkaniowej w Polsce na podstawie dostępnych danych statystycznych, badania ankietowego wśród samorządów, badania opinii publicznej i wywiadów wśród osób, doświadczających biedy mieszkaniowej. Raport nie ma charakteru naukowego, służy raczej jako zbiór informacji przydatnych do wypracowania własnych opinii i poglądów.

Domek highJustyna Kalita:

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, „D.O.M.E.K. Doskonałe Okazy Małych i Efektownych Konstrukcji”

To świetna książka, która tłumaczy dzieciom, czym jest dobra architektura. Książka pokazuje 35 niesamowitych domów. Mnie się najbardziej podobał Dom dla Bezdomnych, a mojemu synowi Jankowi – Dom Bąblowiec. Nietypowe, zwariowane czasem, domy to przykłady nieograniczonej pomysłowości architektów. Ilustracje także przyciągają młodego czytelnika. Taka książka to doskonały element wiosennego pikniku w sercu miasta.

Przewodnik WarszawskiJustyna Krawczyk:

Wiktor Dzierżanowski, „Przewodnik warszawski na rok 1870”

Imponujący, świetnie uporządkowany, zestaw nazwisk, adresów, zawodów warszawiaków końca XIX wieku. Także spis adresów instytucji rządowych i firm prywatnych. Jeśli masz warszawskie korzenie, jeśli twoi przodkowie pochodzą ze stolicy albo mieszkali w Warszawie, jeśli kochasz to miasto i chcesz znać jego przeszłość, tę prawdziwą, nie tę od wielkich rocznic, ale tę ludzką, wyznaczoną pracą, rytmem życia i śmierci, obrazem wspaniałych kamienic i padających ruder, wielkością dobrodziejstw wieku elektryczności i pary, jak też zapachem rynsztoków i krowich placków, to musisz tę pozycje zdobyć – i przeczytać!

CoHousingCulturesSmallKrystyna Szurmańska:

id22: Institute for Creative Sustainability, „CoHousing Cultures Handbook for self-organized, community-oriented and sustainable living”

Moja ulubiona książka poświęcona cohousingowi to przegląd inspirujących przykładów z 9 europejskich miast. Każdy rozdział pokazuje inny aspekt cohousingu rozumianego jako projekt mieszkaniowy, w którym mieszkańcy sami zarządzają swoim budynkiem czy osiedlem (self-organized), dbają o dobre relacje w sąsiedztwie (community-oriented) i wybierają rozwiązania sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi ich miast (sustainable). Można więc poczytać np. o wielopokoleniowym cohousingu w Berlinie, gdzie mieszkania emerytów sąsiadują z niewielkim ośrodkiem wychowawczym dla dzieci, czy o cohousingu jako pomyśle na integrację imigrantów, który zrealizowany został w Brukseli w postaci pasywnego budynku zamieszkiwanego przez 14 rodzin z 11 krajów.