Relacja z otwartej akcji wolontariackiej na warszawskiej Pradze

W sobotę 16 kwietnia 2016 roku przeprowadziliśmy otwartą akcję wolontariacką na warszawskiej Pradze. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło nasze oczekiwania – zgłoszeń było tak wiele, że zdecydowaliśmy się zwiększyć limit miejsc i ostatecznie zaprosiliśmy na akcję nie dziesięcioro, a siedemnaścioro wolontariuszy.

magdaw Tuż po godzinie dziewiątej koordynatorka ds. wolontariatu Magdalena Więch przywitała grupę, po czym zaprezentowała cel akcji w szerszym kontekście. Wolontariusze usłyszeli, że znajdują się na strychu, który Fundacja HfH Poland adaptuje na siedem samodzielnych mieszkań. Magdalena poinformowała, że prace adaptacyjne są na ukończeniu i że już w lipcu na strych wprowadzą się pierwsi najemcy: chłopcy opuszczający Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w podwarszawskim Aninie. Jak wyjaśniła, mieszkania będą miały charakter rotacyjny, czyli będą wynajmowane wychowankom ośrodka na okres 2-3 lat. W tym czasie mieszkańcy będą z jednej strony oczekiwać na przydział mieszkań socjalnych, a z drugiej stopniowo uczyć się samodzielności. Wolontariusze dowiedzieli się również, że projekt ma charakter pilotażowy – inicjatywa na Pradze ma być pierwszą z wielu, ponieważ HfH Poland planuje już uruchomienie podobnego projektu w Łodzi.

DSC06322Następnie głos przejął koordynator ds. budowlanych Zygmunt Suwiński, który przeprowadził szkolenie BHP i przedstawił zakres prac remontowych zaplanowanych na najbliższe godziny. Wolontariusze otrzymali dokładny opis poszczególnych działań, dzięki czemu mogli zdecydować, jakie prace są dla nich najbardziej interesujące, a następnie dołączyć do odpowiedniego zespołu.

Każdy zespół miał przydzielonego do pomocy profesjonalnego budowlańca, który wyjaśniał, jak bezpiecznie i sprawnie wykonywać powierzone zadania. W rezultacie nawet osoba bez jakiegokolwiek doświadczenia w pracach budowlanych mogła poczuć się pomocna i wnieść istotny wkład w akcję. Tak było chociażby w przypadku Krystyny Szurmańskiej, nowej specjalistki ds. komunikacji w HfH Poland, która przed akcją roboty budowlane znała tylko z opisów: „Wcześniej tłumaczyłam teksty o płytach kartonowo-gipsowych, ale nigdy takich płyt ani nie przycinałam, ani nie przykręcałam. Podczas akcji pierwszy raz w życiu chwyciłam za wkrętarkę i nie tylko nauczyłam się ją sprawnie obsługiwać, lecz także – z pomocą innych wolontariuszy i panów budowlańców – zrealizowałam przydzielone mi zadanie: obudowałam wyznaczony stelaż płytami. Niezły wynik jak na osobę, która ma dwie lewe ręce”.

Prace wykonywane przez wolontariuszy w czasie akcji były bardzo różnorodne i obejmowały:

  • obudowywanie zabudów instalacji i stelaży płytami kartonowo-gipsowymi,
  • wylewanie betonu na posadzki,
  • szlifowanie ścian,
  • naciąganie gipsu,
  • fugowanie ścian murowanych.

Wolontariusze pracowali z zapałem i ich wysiłki szybko zaczęły przynosić zauważalne efekty. Pod koniec akcji zapytaliśmy kilka osób o powody, dla których zdecydowały się nas wesprzeć, a także o ich wrażenia z udziału w projekcie.

Kasia:Kasia

„Pracowałam nad gładzeniem ścian: nakładałam gładź i szpachlowałam. Przyszłam dzisiaj na akcję, ponieważ czasem brakuje mi możliwości, żeby się wyżyć. Mam pracę typowo biurową, więc dobrze jest móc się od czasu do czasu fizycznie zmęczyć. Z drugiej strony, skoro mam wolny czas, to mogę poświęcić go dla kogoś. Fajnie się pracuje, bo widać efekty. Mieszkania, które jeszcze przed chwilą były w stanie surowym, zmieniają się i stają się coraz ładniejsze. Jeśli moja praca komuś służy, to sprawia mi to wielką radość”.

Asia:

DSC06382„Jesteśmy młodymi architektkami. Chcemy się rozwijać i robić coś więcej niż tylko opracowywać projekty dla klientów. Chcemy robić coś, z czego ktoś będzie miał ogromną przyjemność, a my przy okazji też. Dzisiaj szlifowałyśmy ściany i obudowałyśmy geberity, rury i tym podobne instalacje. Był to mój pierwszy udział w takiej akcji, ale na pewno nie ostatni”.

Ania:

„Ja byłam już tutaj wcześniej. Wcześniej szlifowałam cegły. Zdecydowałam się pomagać Habitatowi, bo chcę robić coś z sensem, pomagać innym. Mam bardzo dobre wrażenia z dzisiejszej akcji. Wszyscy są tu uśmiechnięci, towarzyscy”.

Kasia:Kasia Marzec

„Dzisiaj razem z superekipą Kornelii i Asi wykańczałyśmy łazienkę: robiłyśmy ścianki kartonowo-gipsowe na zabudowę. Rewelacyjna inicjatywa. To jest praca, która może dawać nawet więcej satysfakcji niż praca zawodowa, więc z jak największą przyjemnością będę się włączać w kolejne akcje. Mam nadzieję, że osobom, które tutaj zamieszkają, będzie się mieszkało bardzo dobrze”.

ggggg

Prace zakończyliśmy o godzinie trzynastej. Rozdaliśmy wolontariuszom pamiątkowe dyplomy, a także zaprosiliśmy do udziału w kolejnej otwartej akcji wolontariackiej, która odbędzie się w drugiej połowie czerwca. Mamy nadzieję, że zobaczymy się wtedy w równie licznym gronie!

100_3652

Zakończenie akcji

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim wolontariuszom za poświęcony czas i wytrwałą pracę. Efekty Waszych działań robią wrażenie!

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę szkolnej grupy Habitat for Humanity Campus Chapter, która działa przy Zespole Szkół „Bednarska” w Warszawie. Miło nam było zobaczyć na akcji aż siedmioro członków grupy, w tym osoby, które już wcześniej uczestniczyły w pracach remontowych prowadzonych na strychu.

DSC06379

Wolontariusze z grupy Habitat for Humanity Campus Chapter