Remont Domu Opieki PCK z pomocą wolontariuszy Stanley Black & Decker (październik 2016 r.)

W październiku 2016 roku Fundacja Habitat for Humanity Poland zaangażowała się w remont Domu Opieki PCK w Chorzowie – ośrodka dla osób starszych i niepełnosprawnych, które wymagają całodobowej opieki, a którymi z różnych przyczyn nie mogą opiekować się bliscy. Fundacja pomogła obniżyć koszt prac remontowych, zapewniając nadzór techniczny oraz pozyskując wsparcie partnerów biznesowych.

Kluczowym partnerem projektu został Stanley Black & Decker, producent narzędzi przemysłowych i ręcznych. Firma nie tylko wsparła remont finansowo, lecz także bezpośrednio pomogła w jego przeprowadzeniu. W dniach 11-14 października 2016 roku pracownicy oddziału Stanley Black & Decker w Kleszczowie wzięli udział w pracach remontowych jako wolontariusze.

– W naszej firmie szczególnie podkreślamy wartość współpracy, ponieważ tylko działając razem, możemy osiągnąć coś wielkiego. Zgodnie z dewizą  ‘Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego’, chętnie angażujemy się w działania, które zmieniają nasze najbliższe otoczenie na lepsze. Projekt remontu Domu Opieki PCK w Chorzowie wzbudził duży odzew wśród pracowników, którzy chętnie zgłosili się do udziału w wolontariacie – powiedziała Sylwia Konik, HR Business Partner Stanley Black & Decker.

W czterodniowej akcji wolontariatu pracowniczego wzięło udział 20 osób. Wolontariusze przepracowali łącznie 120 godzin i wykorzystali ten czas bardzo efektywnie: odmalowali trzy sale oraz korytarz (w sumie 230 mkw. ścian i 82 mkw. sufitów).

– Wolontariusze z firmy Stanley Black & Decker włożyli w pracę dużo serca. Dzięki ich zapałowi i zaangażowaniu remont przebiegł na tyle sprawnie, że nie zakłócił funkcjonowania domu opieki – podkreśliła Anna Buczkowska, kierowniczka biura Habitat for Humanity Poland w Gliwicach, która koordynowała prace.

Remont pozwolił poprawić warunki mieszkaniowe 35 mieszkańcom Domu Opieki PCK w Chorzowie. Efekty prac wykonanych z pomocą wolontariuszy Stanley Black & Decker są widoczne gołym okiem.

Przed remontem:

Po remoncie:

Wolontariusze Stanley Black & Decker cieszyli się, że ich pomoc przyniosła wymierne rezultaty:

– Bardzo fajnie, że mogę pomóc tym ludziom. Jakby nie było tej akcji, to bym na pewno nie miała takiej szansy. Na pewno będzie im teraz przyjemniej, kiedy już jest pomalowane i posprzątane – powiedziała pani Kasia.

– Oczywiście jak najbardziej poleciłbym taki wolontariat innym. Nawet jeśli kogoś nie stać na pomoc finansową lub rzeczową, to mogą pomóc osobom potrzebującym swoimi umiejętnościami i czasem – stwierdził pan Paweł.

Remont Domu Opieki PCK w Chorzowie przyciągnął uwagę dziennikarzy. Artykuły o projekcie ukazały się w mediach lokalnych, m.in. w Dzienniku Zachodnim oraz w portalach chorzowianin.pl i mojchorzow.pl. W czasie akcji wolontariatu pracowniczego Dom Opieki PCK odwiedzili dziennikarze z Radia eM, Radia FEST i Radia CCM.

W wywiadzie dla Radia CCM kierownik ds. rozwoju Habitat for Humanity Poland Adam Król zadeklarował, że Fundacja chce dalej wspierać Dom Opieki PCK. Pomoc ma polegać na adaptacji poddasza:

– Mamy zamiar wspólnie z fachowcami, którzy będą kontraktowani, przeznaczyć do użytkowania poddasze, dotychczas nieużytkowane. Zostanie dodatkowo wygospodarowane 10 łóżek oraz pewne potrzebne pomieszczenia administracyjne – powiedział Adam Król.

Całego materiału z Radia CCM można posłuchać tutaj: