Śniadanie z Habitat Poland (1.02.2017 r.)

Początek roku to dobry moment, by podsumować projekty ukończone w ciągu ostatnich 12 miesięcy i podziękować darczyńcom za wsparcie przy ich realizacji. W naszym przypadku podziękowanie to przybiera formę „Śniadania z Habitat Poland” – spotkania z przedstawicielami firm i organizacji, które są naszymi partnerami w działaniach służących osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej.

Kolejna edycja „Śniadania z Habitat Poland” odbyła się 1 lutego 2017 roku w Domu Innowacji Społecznych „Marzyciele i Rzemieślnicy”. Dyrektor Fundacji Magdalena Ruszkowska-Cieślak podsumowała działania związane z realizacją naszych 4 celów strategicznych, tj. projektów budowlanych i remontowych, rzecznictwa, mobilizacji wolontariuszy oraz planem uruchomienia sklepu ReStore. Przedstawiła także plany Habitat Poland na najbliższe miesiące, do których – oprócz otwarcia ReStore’a – należy np. wsparcie dla innowacyjnych projektów mieszkaniowych takich jak kooperatywa czy Społeczna Agencja Najmu i Zatrudnienia.

Pobierz prezentację Habitat for Humanity Poland – projekty zrealizowane w 2016 r. i plany na 2017 r.

Po prezentacji zaprosiliśmy do dyskusji na temat planów Fundacji na 2017 rok. Nasi goście z dużym zainteresowaniem odnieśli się do działań mających na celu zwiększanie dostępu do niedrogich mieszkań na wynajem. Podkreślili, że rozwiązania w rodzaju Społecznych Agencji Najmu są warte upowszechniania, ponieważ sprzyjają mobilności społeczeństwa. Zwrócili też uwagę na potrzebę tworzenia rozwiązań mieszkaniowych dla migrantów, w tym uchodźców.

Druga część spotkania miała luźniejszą formę i rozpoczęła się od pozdrowień z Gliwic, które przesłał w formie video Adam Król, założyciel Fundacji. Adam Król krótko opowiedział o początkach Habitat Poland, m.in. o tym, jak wyjaśniał ludziom na początku lat 90., że Habitat nie ma żadnego związku z mnichami („habit”) ani ludźmi pogrążonymi w nałogach („bad habits”). Ponieważ Fundacja obchodzi w tym roku 25. rocznicę istnienia, przygotowaliśmy z tej okazji quiz i uwzględniliśmy w nim najciekawsze momenty z naszej bogatej historii. Uczestnicy „Śniadania z Habitat Poland” dowiedzieli się z quizu np. który polski premier pracował na naszej budowie (Jerzy Buzek) i ile udało nam się najwięcej wybudować w ciągu 1 dnia (cały parter budynku wielorodzinnego złożonego z 6 mieszkań).

Na zakończenie wspólnie obejrzeliśmy jeden z najlepszych filmów podejmujących temat trudnej sytuacji mieszkaniowej w Polsce – obsypany nagrodami krótki metraż „Lokatorki” w reżyserii Klary Kochańskiej.