O Klientach

Jednym z klientów Społecznej Agencji Najmu jest pan Aleksiey. Przyjechał on do Warszawy w 2011 roku, by studiować stosunki międzynarodowe. W czasie studiów mieszkał w akademiku, a jego problemy mieszkaniowe zaczęły się po ukończeniu nauki. Ponieważ jest osobą niepełnosprawną i ma poważną wadę wzroku, trudno mu było znaleźć pracę, która byłaby zgodna z jego wykształceniem i umiejętnościami – przed przeprowadzką do stolicy pracował jako tłumacz, ale w Warszawie nie udało mu się znaleźć pracy w tym zawodzie. Obecnie pan Aleksiey ma stałą pracę przy sprzątaniu. Jego dochody są stabilne, ale skromne. Wynajmuje miejsce w pokoju, w którym mieszkają jeszcze 3 inne osoby. Pan Aleksiey tak opisuje swoje trudności ze znalezieniem godnego miejsca do życia w Warszawie:

 

„Po zakończonej nauce musiałem poszukać sobie pokoju do zamieszkania. Było to trudne, gdyż ceny były wysokie, warunki były trudne, musiałem ciągle mieszkać z innymi osobami, obcymi dla mnie. Kiedyś zniknęły mi rzeczy prywatne z pokoju i nigdy nie udało mi się ustalić, co się z nimi stało. Wynajmowałem kilka pokoi od 2014 roku i za każdym razem dzieliłem je z jedną, dwiema lub nawet trzema osobami. Nie narzekam, gdyż najważniejsze jest mieć dach nad głową, natomiast bardzo bym chciał mieć takie warunki, gdzie mógłbym mieć możliwość zamykać drzwi do swojego pokoju i zostać w nim sam. Chciałbym położyć się na łóżko bez skrepowania  i swobodnie czytać, pisać, jeść i spać. Obecnie wynajmuję łóżko w pokoju, gdzie prócz mnie są jeszcze 3 osoby. Jest to mieszkanie dwupokojowe, więc w  pokoju obok mieszkają kolejne 4 osoby. Nie jest źle, ale czasami ciężko jest odpocząć na swoim łóżku.”

 

Choć uczestnicy programu to osoby pracujące, ich sytuacja mieszkaniowa jest bardzo trudna. Wszyscy mają relatywnie niskie dochody. Najczęściej nie stać ich na wynajmowanie mieszkań za cenę rynkową. Nierzadko sytuacja materialna zmusza ich do dzielenia pokoju z obcymi sobie osobami. Niektórzy z nich mieszkają obecnie w warunkach zagrażających zdrowiu. Wynajem na rynku komercyjnym nie jest dla nich rozwiązaniem.