Coraz więcej osób wspiera projekt „Nowy dom – nowa nadzieja” w Grajowie – dziękujemy!

Od wiosny pomagamy budować nowy dom dla trzypokoleniowej rodziny pani Józefy z podkrakowskiego Grajowa. Obecnie członkowie rodziny mieszkają w bardzo trudnych warunkach – bez bieżącej wody, kanalizacji czy ogrzewania. Ich stary dom ma uszkodzony dach i jest w tak opłakanym stanie, że inspektor nadzoru budowlanego nakazał im opuścić budynek. Członkowie rodziny chcą się wyprowadzić, ale nie dysponują środkami, by samodzielnie dokończyć budowę nowego domu, którą rozpoczęto jeszcze w 2002 roku ze środków pozyskanych przez sołtyskę Grajowa, Annę Cygan. Sołtyska otrzymała wsparcie kilku sponsorów, jednak było ono niewystarczające, by doprowadzić budowę do końca. Prace budowlane zostały przerwane kilka lat temu i ruszyły na nowo dopiero, gdy w projekt włączyła się Fundacja Habitat for Humanity Poland.

Rodzina pani Józefy z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży przed nowym domem, który pomagamy wykańczać.

Rodzina pani Józefy z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży przed nowym domem.

– Zadaniem Habitat for Humanity Poland jest pomagać rodzinom w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Sytuacja rodziny pani Józefy była krytyczna, dlatego podjęliśmy się szukania funduszy oraz darowizn rzeczowych. Udało nam się pozyskać pomoc kilku firm, które chętnie nas wsparły, kiedy dowiedziały się, że ich darowizny zostaną przekazane właśnie na budowę nowego domu dla potrzebującej rodziny. Oprócz sponsorów w projekt zaangażowaliśmy wolontariuszy. Zorganizowaliśmy trzy tygodniowe akcje, w ramach których wolontariusze pomogli nam w prostych pracach budowlanych, np. malowaniu ścian – mówi Adam Król, kierownik ds. rozwoju Habitat for Humanity Poland.

O pierwszym etapie projektu pisaliśmy w czerwcu w poście „Nowy dom – nowa nadzieja” – pomóżmy rodzinie pani Józefy zamieszkać godnie!. Od tego czasu udało nam się pozyskać wsparcie dwóch fundacji: Fundacji Somfy, która wsparła budowę finansowo, a także Fundacji Fabryki Marzeń, która przekazała wyposażenie łazienki. logo_en-na-strone

Fundacja Somfy to główny partner projektu – jej darowizna w znaczący sposób pomogła pokryć koszty wykonania specjalistycznych prac budowlanych.

Oprócz tego w projekt zaangażowali się partnerzy biznesowi, którzy pomogli obniżyć koszty budowy m.in. przekazując darowizny w postaci materiałów budowlanych. Dostaliśmy na przykład: płyty OSB (od firmy Pakobud) czy styropian do ocieplenia budynku (od firmy Ekodom).

Projekt „Nowy dom – nowa nadzieja” wsparły następujące firmy:
• Pakobud
• Ekodom
• Sanpol
• Konchem
• Bel-Pol

W pomoc rodzinie pani Józefy mocno zaangażowały się także władze lokalne.

Sołtyska Grajowa Anna Cygan cieszy się, że budowa, którą pomogła zainicjować, zmierza wreszcie do szczęśliwego końca.

– Kamień z serca mi spadł, że moja praca nie poszła na marne. Boża Opatrzność czuwa nade mną, skoro zesłała mi Habitat. Jestem zachwycona, bo współpraca z panem Królem układa się bardzo miło. Nie spodziewałam się kogoś takiego – mówi Anna Cygan.

Projekt wspierają też przedstawiciele gminy Wieliczka, do której należy Grajów. To właśnie dzięki nim dowiedzieliśmy się o problemach mieszkaniowych rodziny. Wiceburmistrz Wieliczki Rafał Ślęczka nie ukrywa, że jest bardzo zadowolony ze współpracy z Habitat for Humanity Poland.

– Jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Co wizyta, to spotykamy nowe grupy, które wolontariacko pomagają przy wykończeniu domu. Wielkie ukłony dla wszystkich osób pomagających. My ze strony gminy również robimy dużo i chcemy pomóc tej rodzinie, która od wielu lat zmaga się z problemem mieszkaniowym. Wszystko jest już na dobrej drodze, na ukończeniu – mówi Rafał Ślęczka.

Pani Józefa z przedstawicielami Habitat for Humanity Poland, sołectwa i gminy.

Pani Józefa z przedstawicielami Habitat for Humanity Poland, sołectwa i gminy.

Projektem „Nowy dom – nowa nadzieja” zainteresowali się dziennikarze.

Artykuły o projekcie pojawiły się m.in. w Gazecie Krakowskiej czy portalu naszemiasto.pl. Oprócz tego o pomocy dla rodziny w Grajowie informowały stacje radiowe: RMF FM, CCM oraz Polskie Radio. Materiał video o zaangażowaniu wolontariuszy w projekt opublikowała Telewizja Światowych Dni Młodzieży.

Dom dla rodziny pani Józefy jest prawie gotowy – mamy nadzieję, że będzie można się do niego wprowadzić już jesienią. Aby to jednak było możliwe, musimy wykonać ostatnie, specjalistyczne prace z pomocą profesjonalnej ekipy budowlanej. Trzeba m.in. ocieplić budynek.

Jak można wesprzeć projekt „Nowy dom – nowa nadzieja”?

Prosimy o wsparcie finansowe projektu, które zostanie przekazane na pokrycie kosztów zatrudnienia ekipy budowlanej. Darowizny na ten cel można wpłacać na nasze konto bankowe:

Fundacja Habitat for Humanity Poland

Bank BGŻ: 07 2030 0045 1110 0000 0399 9580

W tytule przelewu prosimy wpisywać: „Darowizna na remont domu w Grajowie”.

Firmy zachęcamy do przekazywania materiałów budowlanych, których potrzebujemy, by dokończyć budowę domu w Grajowie.

Potrzebne materiały budowlane:

  1. Tynk zewnętrzny (najlepiej silikatowy) – 20 wiader
  2. Styropian podłogowy 10 cm – 65 mkw.
  3. Siatka elewacyjna – 8 rolek
  4. Klej do siatki elewacyjnej – 20 worków
  5. Narożniki zewnętrzne – 20 sztuk (2 paczki)
  6. Paroizolacja Packer – 160 mkw.