Rozbudowa hostelu dla osób zagrożonych bezdomnością w Pszczynie

Pomagamy rozbudowywać hostel dla osób zagrożonych bezdomnością, który jest częścią Domu Błękitnego Krzyża – im. Matki Ewy w Pszczynie. Remontujemy pomieszczenia, które są obecnie nieużywane, tak by powiększyć hostel – docelowo ma się w nim znaleźć miejsce dla 20 osób, które ze względu na rozmaite kryzysy życiowe są zagrożone bezdomnością. To kolejny wspólny projekt realizowany ze Śląską Fundacją Błękitny Krzyż.

Dom Błękitnego Krzyża – im. Matki Ewy w Pszczynie

Jak pomagamy?

Uczestniczymy w pracach związanych z rozbudową hostelu i angażujemy do nich wolontariuszy. Pozyskujemy darowizny pieniężne, dzięki czemu możemy zapewniać materiały remontowe potrzebne do akcji z wolontariuszami. Pomagamy też pokryć pozostałe koszty rozbudowy hostelu – udzieliliśmy Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż nieoprocentowanej pożyczki na ten właśnie cel.

Na przełomie maja i czerwca w pracach wzięła udział grupa 9 wolontariuszy Global Village z Kanady. Pomogli wyremontować 4 pomieszczenia: wykonali prace rozbiórkowe, tynkarskie i malarskie w dwóch pokojach mieszkalnych i w sali konferencyjnej, a oprócz tego położyli tapetę w korytarzu. Skuli także te tynki na zewnątrz budynku, które były zniszczone przez wilgoć.

Przebieg projektu na zdjęciach:

1. Pierwsze prace z udziałem wolontariuszy Global Village z Kanady (maj/czerwiec 2017 r.)

 

2. Efekty prac z udziałem wolontariuszy Global Village z Kanady: skute tynki, pomalowane i wytapetowane ściany (czerwiec 2017 r.)

 

Komu pomagamy?

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż od ponad 20 lat udziela profesjonalnej pomocy osobom uzależnionym, znajdującym się w trudnym położeniu czy też pokrzywdzonym w skutek rozmaitych przyczyn. Jest polskim oddziałem międzynarodowej organizacji International Blue Cross z siedzibą w Bernie, w Szwajcarii, skupiającym 41 oddziałów rozproszonych na całym świecie. W Polsce prowadzi ośrodki terapeutyczne w Bielsku-Białej, Żywcu, Czechowicach-Dziedzicach oraz w Pszczynie. Oferuje terapię dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych oraz od czynności (np. uzależnienie od gier hazardowych, komputerowych, zakupów, seksu, pracy), a także dla członków ich rodzin. Pomaga również osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym i bezdomnością. Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji.

Dom Błękitnego Krzyża – im. Matki Ewy w Pszczynie został uruchomiony w roku 2014 w budynku, który wcześniej służył jako dom dziecka. Dom udziela pomocy m.in. osobom zagrożonym bezdomnością i wykluczeniem społecznym ze względu na uzależnienia oraz osobom z doświadczeniami przemocy domowej. Pomoc obejmuje tymczasowe schronienie w hostelu, wsparcie prawne, psychologiczne. Obecnie w hostelu może przebywać jednocześnie do 8 osób – docelowo ma się w nim znaleźć miejsce dla 20 osób. Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji.

Poprzednie wspólne projekty ze Śląską Fundacją Błękitny Krzyż

W 2015 roku pomogliśmy utworzyć 3 pokoje hostelowe w Domu Błękitnego Krzyża – im. Matki Ewy w Pszczynie. Przekazaliśmy Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż nieoprocentowaną pożyczkę na przeprowadzenie prac adaptacyjnych, a także pomogliśmy obniżyć ich koszt, organizując akcje z wolontariuszami.

Nasi wolontariusze pojawili się w Pszczynie w ramach wolontariatu pracowniczego lub programu wolontariatu międzynarodowego Global Village. W prace zaangażowaliśmy osoby z m.in.: Francji, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Irlandii Północnej oraz Polski.

Prace z udziałem wolontariuszy w 2015 r.

Szczegóły projektu:

Daty realizacji projektu:
od maja 2017 r.

Lokalizacja:
Pszczyna

Kontakt:
Adam Król
akrol@habitat.pl