ReStore

Centrum ReStore to przestrzeń skupiająca działania prospołeczne oraz sklep dobroczynny, którą planujemy uruchomić w 2020 roku.

 

 

Choć trzonem Centrum ReStore będzie sklep ReStore, nie będzie to miejsce służące wyłącznie do robienia zakupów. Będzie to również przestrzeń na prowadzenie warsztatów rzemieślniczych, działań edukacyjnych z obszaru ekologii i ekonomii cyrkularnej, gdzie wspierana będzie twórczość rzemieślnicza i prowadzone będą działania na styku wytwórczości i kultury oraz aktywizacji zawodowej.

 

 

Finansowym napędem Centrum będzie sklep ReStore. W procesie tworzenia sklepu Fundacja Habitat for Humanity Poland będzie bazować na wiedzy i doświadczeniach innych organizacji Habitat for Humanity na świecie. Oprze się na sprawdzonych wzorcach z USA, Kanady i Nowej Zelandii gdzie istnieje w sumie ponad 1000 przedsięwzięć pod marką ReStore. ReStore’y to sklepy, które oferują niedrogie materiały i narzędzia budowlane, artykuły AGD, meble i inne artykuły wyposażenia wnętrz. Ich oferta obejmuje produkty zarówno nowe, jak i używane, przy czym wszystkie pochodzą z darowizn przekazywanych przez firmy i osoby prywatne. Przychody poszczególnych sklepów w całości trafiają do lokalnych organizacji Habitat for Humanity, które je prowadzą. Dzięki tym środkom organizacje mogą skuteczniej realizować wspólną im misję: pomagać osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej, np. poprzez projekty remontowe i budowlane.

 

 

Habitat Poland wykorzysta ideę ReStore’a jako sklepu dobroczynnego, w którym każdy może wykazać się pożytecznym działaniem na rzecz innych:

  • ofiarować meble, elementy dekoracji wnętrz czy materiały budowlane (np. pozostałe po ostatnim remoncie);
  • zaangażować się jako wolontariusz lub stażysta, poprowadzić warsztaty;
  • zakupić potrzebne materiały za 30-75% ich wartości, wiedząc, że wydane pieniądze trafią do lokalnej organizacji Habitat for Humanity i pozwolą jej objąć wsparciem większą liczbę osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej.

 

 

W Centrum ReStore znajdą się w pełni wyposażone warsztaty do samodzielnej pracy i grupowych zajęć z upcyklingu, stolarstwa, tapicerstwa, ślusarstwa. Z narzędziowni będą mogły korzystać zarówno dorośli jak i dzieci – uruchomiony zostanie program współpracy z lokalnymi szkołami. Każdy będzie mógł zrealizować własny projekt. Będzie to także przestrzeń do organizowania staży zawodowych dla osób z różnych grup społecznych, np. wchodzących na rynek pracy, niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych. Do prowadzenia warsztatów i staży zaproszone zostaną osoby starsze, co przyczyni się do ich aktywizacji i pomoże ożywić dialog międzypokoleniowy. W roli prowadzących będą też mogli występować lokalni rzemieślnicy oraz pracownicy okolicznych firm – Fundacja Habitat for Humanity Poland będzie promować wśród nich koncepcję odpowiedzialnego biznesu.

 

 

Partnerzy medialni: