Pomoc w budowie Młodzieżowego Centrum Rozwoju Artystycznego i Duchowego Fundacji „Pasja Życia” w Legionowie

W 2017 roku wspieramy budowę Młodzieżowego Centrum Rozwoju Artystycznego i Duchowego Fundacji „Pasja Życia” w Legionowie (k. Warszawy). Celem projektu jest budowa ośrodka, który będzie pełnić dwojaką funkcję: z jednej strony usamodzielniać młodych ludzi, którzy ukończyli terapie uzależnień, a z drugiej prowadzić profilaktykę uzależnień wśród młodzieży.

Centrum będzie złożone z części mieszkalnej (hostel) oraz części użytkowej, w której znajdą się: poradnia psychologiczna oraz przestrzenie do rozwijania talentów i zainteresowań (m.in. sala sportowa, studio nagrań, pracownia komputerowa). Młodzi ludzie po terapiach uzależnień będą mieszkać w hostelu i z pomocą specjalistów przygotowywać się do samodzielnego życia. W powrocie do społeczeństwa będzie im pomagać fakt, że część użytkowa będzie mieć charakter otwarty – będą z niej korzystać wspólnie z młodzieżą, wśród której Fundacja „Pasja Życia” będzie prowadzić profilaktykę uzależnień.

Wolontariuszki z Japonii (2017 r.)

Jak pomagamy? 

W ramach współpracy z Fundacją „Pasja Życia” organizujemy akcje z udziałem wolontariuszy. Wolontariusze pod okiem wykwalifikowanych budowlańców wykonują proste prace, takie jak tynkowanie czy malowanie, co przyczynia się do obniżenia kosztu budowy.

Wolontariusze mają kontakt z młodymi ludźmi, którzy są już pod opieką Fundacji i którzy mają stać się pierwszymi mieszkańcami hostelu. Spotkania są wpisane w całość działań resocjalizacyjnych i terapeutycznych prowadzonych przez Fundację „Pasja Życia”.

Pomoc Habitat Poland ma także charakter finansowy – udzieliliśmy Fundacji „Pasja Życia” nieoprocentowanej pożyczki na pokrycie kosztów tych prac, których nie można zrealizować z udziałem wolontariuszy.

Przebieg projektu na zdjęciach:

1. Stan Centrum przed rozpoczęciem prac ze wsparciem Habitat Poland (luty 2017 r.)

fot. Fundacja „Pasja Życia”

2. Prace z udziałem wolontariuszy z Japonii (marzec 2017 r.)

Pierwsza akcja z udziałem wolontariuszy odbyła się w drugiej połowie marca – na placu budowy dołączyło do nas 19 wolontariuszy z Japonii, którzy przyjechali do Polski w ramach programu wolontariatu międzynarodowego Global Village. Wolontariusze spędzili na placu budowy prawie dwa tygodnie i pomogli w pracach wykończeniowych we wnętrzu budynku: przede wszystkim tynkowaniu, szlifowaniu i malowaniu ścian.

 

3. Prace z udziałem wolontariuszy firmy Prologis (maj 2017 r.)

19 maja 2017 roku 38 wolontariuszy z firmy Prologis zaangażowało się w prace w ramach firmowego dnia wolontariatu pracowniczego (Impact Day). Wolontariusze pomogli oczyścić teren dookoła budynku, a także posunęli naprzód prace we wnętrzach (tynkując i szlifując ściany).

 

4. Prace z udziałem wolontariuszy firmy MetLife (maj 2017 r.)

W dniach 24-29 maja 2017 roku 42 pracowników MetLife pomogło nam w ramach Tygodnia Aktywności Społecznej, który firma zorganizowała we współpracy z nami już po raz drugi. Uczestnicy akcji wolontariatu pracowniczego wzięli udział w pracach wewnątrz budynku, między innymi w tynkowaniu, szlifowaniu i malowaniu ścian.

 

5. Prace z udziałem wolontariuszy firmy Procter & Gamble (czerwiec 2017 r.)

W dniach 21-23 czerwca 2017 roku 36 pracowników Procter & Gamble pomogło nam szpachlować, szlifować i malować ściany budynku. Była to już kolejna akcja wolontariatu pracowniczego, jaką zrealizowaliśmy wspólnie z firmą Procter & Gamble od 2013 roku.

 

Komu pomagamy? (o Fundacji „Pasja Życia”)

Głównym celem Fundacji „Pasja Życia” im. s. Józefy Menendez jest zapobieganie uzależnieniom i promocja zdrowego stylu życia wśród młodzieży w Polsce. Fundacja prowadzi zarówno działalność terapeutyczną, jak i profilaktykę uzależnień wśród młodzieży. Aby skuteczniej realizować cele statutowe, Fundacja rozpoczęła w Legionowie budowę Młodzieżowego Centrum Rozwoju Duchowego i Artystycznego.

Pomysłodawczynią projektu budowy Centrum jest siostra Jolanta Glapka – Prezes Fundacji „Pasja Życia” i siostra Zgromadzenia Sacre Coeur. Od 16 lat pracuje z młodzieżą uzależnioną od narkotyków w ośrodku leczenia uzależnień w Anielinie. Jest psychologiem i terapeutą – ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, pomogła założyć poradnie wychowawczo-zawodowe w Jeleniej Górze i Szklarskiej Porębie, wprowadziła do terapii uzależnień metody alternatywne (np. warsztaty o przebaczeniu, bibliodramę, psychodramę, arteterapię, pracę z ciałem).

Więcej informacji o Fundacji „Pasja Życia” im. s. Józefy Menendez można znaleźć na stronie: www.pasjazycia.org.

Siostra Jolanta z Sebastianem, jednym z przyszłych mieszkańców hostelu

Szczegóły projektu:

Daty realizacji projektu:
od marca 2017 r.

Miejsce projektu:
Legionowo (k. Warszawy)