ReStore

Centrum ReStore to przestrzeń skupiająca działania prospołeczne oraz sklep dobroczynny, którą planujemy uruchomić w 2019 roku.

 

 

Choć trzonem Centrum ReStore będzie sklep ReStore, nie będzie to miejsce służące wyłącznie do robienia zakupów. Będzie to również przestrzeń na prowadzenie warsztatów rzemieślniczych, działań edukacyjnych z obszaru ekologii i ekonomii cyrkularnej, gdzie wspierana będzie twórczość rzemieślnicza i prowadzone będą działania na styku wytwórczości i kultury oraz aktywizacji zawodowej.

 

 

Finansowym napędem Centrum będzie sklep ReStore. W procesie tworzenia sklepu Fundacja Habitat for Humanity Poland będzie bazować na wiedzy i doświadczeniach innych organizacji Habitat for Humanity na świecie. Oprze się na sprawdzonych wzorcach z USA, Kanady i Nowej Zelandii gdzie istnieje w sumie ponad 1000 przedsięwzięć pod marką ReStore. ReStore’y to sklepy, które oferują niedrogie materiały i narzędzia budowlane, artykuły AGD, meble i inne artykuły wyposażenia wnętrz. Ich oferta obejmuje produkty zarówno nowe, jak i używane, przy czym wszystkie pochodzą z darowizn przekazywanych przez firmy i osoby prywatne. Przychody poszczególnych sklepów w całości trafiają do lokalnych organizacji Habitat for Humanity, które je prowadzą. Dzięki tym środkom organizacje mogą skuteczniej realizować wspólną im misję: pomagać osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej, np. poprzez projekty remontowe i budowlane.

 

 

Habitat Poland wykorzysta ideę ReStore’a jako sklepu dobroczynnego, w którym każdy może wykazać się pożytecznym działaniem na rzecz innych:

  • ofiarować meble, elementy dekoracji wnętrz czy materiały budowlane (np. pozostałe po ostatnim remoncie);
  • zaangażować się jako wolontariusz lub stażysta, poprowadzić warsztaty;
  • zakupić potrzebne materiały za 30-75% ich wartości, wiedząc, że wydane pieniądze trafią do lokalnej organizacji Habitat for Humanity i pozwolą jej objąć wsparciem większą liczbę osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej.

 

 

W Centrum ReStore znajdą się w pełni wyposażone warsztaty do samodzielnej pracy i grupowych zajęć z upcyklingu, stolarstwa, tapicerstwa, ślusarstwa. Z narzędziowni będą mogły korzystać zarówno dorośli jak i dzieci – uruchomiony zostanie program współpracy z lokalnymi szkołami. Każdy będzie mógł zrealizować własny projekt. Będzie to także przestrzeń do organizowania staży zawodowych dla osób z różnych grup społecznych, np. wchodzących na rynek pracy, niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych. Do prowadzenia warsztatów i staży zaproszone zostaną osoby starsze, co przyczyni się do ich aktywizacji i pomoże ożywić dialog międzypokoleniowy. W roli prowadzących będą też mogli występować lokalni rzemieślnicy oraz pracownicy okolicznych firm – Fundacja Habitat for Humanity Poland będzie promować wśród nich koncepcję odpowiedzialnego biznesu.

Seniorzy, osoby młode, bezrobotne i wykluczone ekonomicznie i społecznie znajdą w Centrum ReStore oraz w samym sklepie ReStore ofertę pracy, możliwość odbycia stażu zawodowego lub wolontariatu. Rekrutacja uzależniona będzie od charakteru oferowanej pracy/stażu/wolontariatu i odbywać się będzie w trybie ciągłym. Zasady rekrutacji będą wypracowane we współpracy z partnerami instytucjonalnymi oraz organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze aktywizacji zawodowej – partnerem projektu jest Fundacja Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych FISE.

 

 

Podstawą działalności Centrum ReStore będzie idea kooperacji – będzie to miejsce otwarte na wszystkie inicjatywy służące okolicznym mieszkańcom i integrujące lokalną społeczność. Przestrzeń Centrum zostanie udostępniona jednostkom ekonomii społecznej, które poprowadzą kawiarnię i małą gastronomię oraz będą sprzedawać własne produkty. Będzie miejscem do wystawiania sztuki użytkowej, współczesnego designu, wyrobów rzemieślniczych oraz prowadzenia tematycznych programów edukacyjnych. Celem jest stworzenie przestrzeni do kreatywnych działań, przyjaznej każdemu – takiej, do której chce się przychodzić chociażby po to, by posiedzieć i popracować z laptopem, a wydając tam pieniądze realizować ideę wzajemnego wsparcia społecznego.