Historia Habitat Poland

Historia Fundacji Habitat for Humanity Poland sięga 1990 roku. To wtedy Adam Król (obecny kierownik ds. rozwoju) przeczytał w gazecie, że za oceanem istnieje Habitat for Humanity, dobroczynna organizacja pomagająca osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Wspomina to następująco:

14 maja 1990 roku mój dwuletni syn Daniek buszował po szufladach ze starymi, angielskojęzycznymi czasopismami. W jednym magazynów znalazł się artykuł o Millardzie Fullerze, założycielu Habitat for Humanity. Razem z moją pochodzącą z Teksasu żoną Rhondą przez 5 lat borykaliśmy się z problemami mieszkaniowymi. Nasz problem rozwiązało odziedziczenie domu po zmarłych rodzicach, ale byliśmy świadomi, że gdyby nie to, to jeszcze długo nie mielibyśmy odpowiedniego mieszkania. Udało nam się zebrać grupę wspaniałych ludzi o różnych talentach i w 1992 roku oficjalnie został afiliowany gliwicki Habitat.

Afiliacja polegała na podpisaniu umowy między grupą z Gliwic a przedstawicielami Habitat for Humanity z USA. Umowę zawarto 10 marca 1992 roku – tę właśnie datę można uznać za oficjalny początek Fundacji Habitat for Humanity Poland (wtedy działającej pod nazwą: Towarzystwo Wspierania Budowy Domów Nadziei Habitat for Humanity). Data jest znacząca w kontekście nie tylko Polski, lecz także Europy, ponieważ wcześniej Habitat for Humanity nie działał na naszym kontynencie.

Założyciele polskiego Habitatu błyskawicznie przystąpili do działania i rozpoczęli budowę osiedla przy ul. Oriona w Gliwicach. W latach 1992-2010 powstało tam 8 budynków wielorodzinnych – w sumie 69 mieszkań. Zamieszkały w nich rodziny, które wcześniej znajdowały się w trudnej sytuacji mieszkaniowej, np. żyły w przeludnieniu lub bez dostępu do bieżącej wody. Od samego początku pomoc była udzielana na zasadzie partnerstwa – każda rodzina aktywnie włączała się w prace budowlane, a mieszkanie pozyskiwała nie w formie darowizny, ale dzięki nieoprocentowanej pożyczce udzielanej przez Habitat. Na mieszkanie mogły sobie pozwolić rodziny o niewysokich dochodach, ponieważ Habitat znacząco obniżał koszt prac, pozyskując dla projektu wolontariuszy oraz sponsorów. Adam Król wyliczył, że ceny mieszkań wybudowanych w Gliwicach wynosiły średnio 50% cen rynkowych.

Zobacz video pokazujące osiedle przy ul. Oriona w Gliwicach i jego mieszkańców:

Projekt w Gliwicach okazał się inspirujący dla grup z innych miast, co spowodowało, że lokalne organizacje Habitat for Humanity pojawiły się m.in. w Gdańsku i Wrocławiu. W 2002 roku w Warszawie powstało biuro krajowe, aby koordynować działania organizacji lokalnych. Współpraca między organizacjami zaczęła się zacieśniać, tak że w 2014 roku zdecydowały się one utworzyć jeden podmiot prawny – Fundację Habitat for Humanity Poland.

Obecnie Fundacja Habitat for Humanity Poland działa za pośrednictwem 2 biur – w Gliwicach i w Warszawie. Na liczniku ma już 120 wybudowanych lokali mieszkalnych, ale jej działalność nie polega już (jak na początku) wyłącznie na budowaniu domów i mieszkań. Aby docierać z pomocą do jak największej liczby osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej, Habitat Poland realizuje też inne projekty np. remonty czy działania mające na celu wprowadzenie systemowych rozwiązań zwiększających dostęp do niedrogich mieszkań o godnym standardzie.