Fundacja Habitat for Humanity zakończyła prace remontowo-budowlane na Pradze Północ, trwające od połowy 2014 roku w ramach innowacyjnego pilotażowego projektu. Fundacji udało się zaadaptować nieużywany strych na mieszkania treningowe. Na powierzchni 180 m2 poddasza w kamienicy na warszawskiej Pradze powstało niezależnych 7 kawalerek, w których zamieszka 6 młodych wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów i jden dochodzący wychowawca. Dla chłopców mieszkania treningowe są jedyną szansą na usamodzielnienie się i ułożenie sobie życia. Celem długofalowym projektu jest stworzenie modelowego systemu mieszkań treningowych dla młodzieży opuszczającej instytucje pieczy zastępczej, aby zapobiec ich powrotowi do patologicznych środowisk i zachowań.
[fot]
W ramach uroczystości otwarcia mieszkań w dniu 13 lipca 2016 r. chłopcy z Ośrodka w Aninie odebrali klucze do mieszkań treningowych na warszawskiej Pradze. Tym samym zakończyła się adaptacja strychu w kamienicy przy ulicy Brechta 12, gdzie 180 mkw. dawnej suszarni przekształciło się w kompleks siedmiu kawalerek.
W uroczystości przekazania mieszkań towarzyszyli nam przedstawiciele Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Warszawie, a także reprezentanci firm, które wsparły projekt darowiznami i usługami pro bono.
Wszyscy partnerzy i przyjaciele Habitat for Humanity życzyli chłopcom z Anina, by im się dobrze mieszkało, a następnie wspólnie obejrzeli kawalerki, do których pierwsi mieszkańcy wprowadzą się już we wrześniu. Efekt prac adaptacyjnych jest imponujący – trudno uwierzyć, że zaledwie rok temu strych był ruiną.
Foto-relację z uroczystego Otwarcia mieszkań można obejrzeć na fanpage’u Fundacji.
W trakcie uroczystości była możliwość obejrzenia mieszkań oraz poznania szczegółów dotyczących historii i realizacji projektu.
[fot]
Lista firm, które wsparły projekt adaptacji strychu
przy ulicy Brechta 12:
Główni darczyńcy (wsparli projekt finansowo i/lub materiałowo oraz włączając w prace swoich pracowników jako wolontariuszy):
- Saint-Gobain
- Whirlpool Polska
- Stepic CEE Charity (Raiffeisen Bank)
- Dow Chemical Company
- Turner&Townsend
- MetLife Polska
Wsparcie w postaci materiałów budowlanych:
- Wienerberger Group
- Akzo Nobel Decorative Paints
- DAV-Import
- Grast & MTB
Usługi profesjonalne pro bono:
- FAAB Architektura
- Andrzej Lulka Kancelaria Radcy Prawnego
- Profen
Dodatkowe wsparcie finansowe:
Brytyjsko-Polska Izba Handlowa
Jak wyglądał strych na Brechta 12 przed adaptacją…
[fot]
Mieszkania treningowe na Brechta dziś, po dwóch latach prac remontowo-adaptacyjnych
[fot]
Dlaczego mieszkania treningowe są potrzebne?
Blisko 27 tys. młodych osób, które po osiągnięciu pełnoletniości opuszczają ośrodki wychowawcze czy domy dziecka, ma problem z zapewnieniem sobie dachu nad głową. Oczekiwanie na przydział mieszkania socjalnego może trwać nawet kilka lat, a powrót do domów rodzinnych jest często niemożliwy. Większość osób opuszczających instytucje pieczy zastępczej jest w trakcie nauki i zdobywania zawodu, a mimo to musi sama zapewnić sobie mieszkanie oraz środki na jego utrzymanie. Szacuje się, że jeżeli młodzi nie otrzymają w tym momencie wsparcia mieszkalnego, 90% z nich wróci do środowisk dysfunkcyjnych, a niejeden trafi do schroniska dla bezdomnych.
„Realizujemy ten projekt, ponieważ wiemy, że pobyt w mieszkaniu treningowym jest dla młodzieży z ośrodków wychowawczych brakującym pomostem pomiędzy życiem w instytucji a wzięciem pełnej odpowiedzialności za dorosłe życie” – tłumaczy Magdalena Ruszkowska-Cieślak, dyrektorka ds. programowych Fundacji Habitat for Humanity Poland. – „Jest to projekt, który nie polega tylko na daniu mieszkania, lecz także na stworzeniu rozwiązania systemowego. Chłopcy, którzy zamieszkają na Brechta, są od roku przygotowywani do samodzielnego życia”.
Trampolina do samodzielności
Projekt mieszkań treningowych przy ul. Brechta 12 jest realizowany wspólnie przez Fundację Habitat for Humanity Poland oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Księży Orionistów w Aninie. Przyszli mieszkańcy kawalerek mieszkają na razie w Ośrodku, gdzie biorą udział w projekcie „Trampolina”. W jego ramach przechodzą pierwszy etap usamodzielnienia: biorą udział w kursach zawodowych oraz warsztatach nt. edukacji finansowej i oszczędzania energii w gospodarstwie domowym.
„Mieszkania treningowe dają nam niezwykłą możliwość do tego, aby łatwiej wejść w dorosłe życie. Chociażby dzięki pomocy od wychowawcy, który będzie z nami mieszkał, lub temu, że opłaty będą niższe. Uważam, że jest to naprawdę dobry pomysł” – mówi Michał, wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Aninie, który zamieszka w jednej z kawalerek.
Przygotowanie młodych ludzi do odpowiedzialności za siebie i wyzwań, które niesie samodzielne życie, jest kluczowe, ponieważ w mieszkaniach treningowych będą oni mogli mieszkać przez maksymalnie 2–3 lata. Co więcej, mieszkania będą bardzo tanie, ale nie darmowe – mieszkańcy będą musieli sami pokrywać miesięczne opłaty eksploatacyjne oraz koszty zużycia mediów.
[fot]
Zaangażowanie biznesu
Projekt mieszkań treningowych stał się platformą współpracy pomiędzy Fundacją a społecznie zaangażowanym biznesem.
„Zdajemy sobie sprawę, że realizacja takich projektów jak adaptacja strychu przy ulicy Brechta 12 nie byłaby możliwa bez wsparcia udzielonego nam ze strony darczyńców biznesowych” – podkreśla Magdalena Ruszkowska-Cieślak. – „Projekty, które pomagają w sposób mądry, zyskują dużą przychylność firm chcących angażować się w działania CSR. Ponieważ projekt mieszkań treningowych ma bardzo przemyślany charakter, wsparło go kilkanaście firm, od których otrzymaliśmy pomoc finansową oraz rzeczową. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie darowizny, a także za pracę wolontariuszy, którzy – jak policzyliśmy – pomagali na Brechta przez blisko 4500 godzin”.
W pracach remontowo-wykończeniowych wzięło udział blisko 230 wolontariuszy. Byli to uczestnicy programu wolontariatu pracowniczego, a także osoby, które zgłosiły się indywidualnie.
[fot]
Czy będzie więcej mieszkań treningowych?
Po zakończeniu pilotażu w Warszawie Fundacja Habitat for Humanity Poland planuje uruchomienie podobnego projektu na większą skalę i z szerszym gronem partnerów merytorycznych. Zapotrzebowanie na tego typu wsparcie jest olbrzymie ze strony innych młodzieżowych ośrodków wychowawczych, rodzinnych domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz rodzin zastępczych.