Poznaj nasze uwagi
Habitat Poland pozytywnie ocenia podjętą inicjatywę ustawodawczą mającą na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego społecznych agencji najmu. Jest to cenne rozwiązanie, które może przyczynić się do zwiększenia liczby dostępnych cenowo mieszkań bez konieczności budowania nowych zasobów. Dzięki elastyczności modelu gminy będą miały możliwość dostosowania SAN do lokalnych potrzeb i zdiagnozowanych wyzwań (np. jako rozwiązanie dla grup wymagających szczególnego wsparcia, dla osób oczekujących na najem komunalny czy do osób z tzw. „luki czynszowej” / segmentu D). Z kolei wprowadzenie zwolnień od podatków dla właścicieli mieszkań przyczyni się do popularyzacji rozwiązania i zwiększania skali działania SAN.
Niemniej jednak dla osiągnięcia optymalnych rezultatów postulujemy przychylenie się do postulatów zaprezentowanych w tym stanowisku. W szczególności rekomendujemy zwiększenie elastyczności SAN poprzez umożliwienie gminom dopuszczenia SAN do kwalifikowania najemców oraz włączanie organizacji pozarządowych w tworzenie założeń i koncepcji lokalnego SAN. Postulujemy również zapewnienie mechanizmu centralnego dofinansowania SAN, nieobciążania SAN w sposób nadmierny kosztami działania (w tym m.in. poprzez umożliwienie ustalania zasad pokrywania zadłużenia przez gminę i SAN), ustawowego zapewnienia możliwości świadczenia przez SAN dodatkowych usług na rzecz najemców oraz przywrócenie regulacji, które były korzystne dla najemców (jak np. możliwość rozłożenia kaucji na raty).
Zwracamy również uwagę na potrzebę podjęcia działań edukacyjnych i promocyjnych. Wraz z wprowadzeniem ustawy celowe będzie podjęcie działań edukacyjnych i promocyjnych skierowanych do (i) samorządów, (ii) organizacji pozarządowych i (iii) potencjalnych odbiorców oferty SAN. Ponieważ jest to innowacja w Polsce, która dodatkowo łączyć się będzie z kosztami po stronie samorządów, warto promować korzyści płynące z tego rozwiązania i popularyzować wiedzę o roli SAN w polityce mieszkaniowej i społecznej gmin.