OPIS ZAPYTANIA OFERTOWEGO NA BADANIE
„Modele włączenia sektora prywatnego w podaż dostępnych cenowo mieszkań”
Opis problemu:
W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań oraz systemowych rozwiązań zwiększających ten zasób. Poza niewielką skalą podaży Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) / Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM), dominuje rynek prywatny. Ceny na tym rynku (zarówno kupna, jak i czynsze najmu) są podatne na trendy rynkowe i od dłuższego czasu wykazują tendencję zwyżkową.
W sektorze publicznym realizowane są różne rozwiązania i polityki mające zmienić ten stan. Działają Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, część samorządów przekonało się do idei budowania nowych lokali mieszkalnych z przeznaczeniem na najem. Jednak wciąż największą podaż wykazują podmioty sektora prywatnego, w szczególności deweloperzy. Wskazują na to statystyki oddanych do użytkowania mieszkań w 2022 r. 98,4 % z 238 584 mieszkań były budowane na wynajem na rynku prywatnym lub na własne potrzeby. Jedynie 2 273 mieszkań oddanych do użytku w 2022 r. to mieszkania komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe, dodając do tego mieszkania spółdzielcze (1514). Stanowią one w sumie 1,6 % wszystkich nowych mieszkań w 2022 r.
Tło:
Fundacja Habitat for Humanity Poland (Habitat Poland) od kilku lat działa na rzecz readaptacji i wykorzystywania pustostanów na cele mieszkań dostępnych cenowo. W ramach tych działań Instytut Rozowju Miast i Regionów przeprowadził Raport Pustostany w gminach i możliwości ich przekształcenia w mieszkania dostępne cenowo dla osób niezamożnych, a Habitat Poland prowadzi pilotażowe remonty zasobów. W 2022 roku we współpracy z innymi podmiotami, W ramach koordynacji Shelter / Accommodation / Housing sector współprowadzonej przez IOM – International Organization for Migration i Habitat Poland (wcześniej przez UNHCR – United Nations High Commissioner for Refugees) i Habitat Poland) opracowano Międzysektorowy model współpracy na rzecz renowacji pustostanów i nieużywanych publicznych zasobów mieszkaniowych uwzględniający włączenie sektora prywatnego. Habitat Poland prowadzi badania, które mają na celu rozwinięcie potencjału angażowania sektora prywatnego do wprowadzania systemowych rozwiązań o dużym potencjale skalowania.
Cel badania:
Wypracowanie modeli zaangażowania sektora prywatnego w budowę dostępnych cenowo mieszkań z uwzględnieniem barier oraz czynników stymulujących skalowanie rozwiązań.
Zakres badania:
Pogłębione badanie (desk research) rozwiązań w innych krajach (case study) oraz rozwiązań przyjętych w Polsce (takich jak na przykład Lokal za grunt czy miejscowy plan rewitalizacji) oraz dobrych praktyk realizowanych przez władze lokalne.
Wywiady fokusowe z:
-
- przedstawicielami sektora prywatnego, w tym deweloperów, mające na celu zbadanie potrzeb, możliwości zaangażowania się w określone rozwiązania, czynniki zachęcające i zniechęcające do takiego zaangażowania, ewentualne rozwiązania prawne, które mogłyby wspierać takie zaangażowanie, warunki zaangażowania itp.,
- przedstawicielami władz samorządowych, w których realizowane są dobre praktyki, rozwiązania z potencjałem skalowania, mające na celu zbadanie możliwości przeniesienia tych rozwiązań na poziom ogólnokrajowy i przekształcenia ich w rozwiązania systemowe,
- przedstawicielami organizacji pozarządowych podczas Kongresu Ruchów Miejskich na sesji warsztatowej (1,5 h) przy współpracy z Fundacją,
- ewentualne inne podmioty, w tym międzynarodowe instytucje takie jak European Investment Bank czy Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju,
Efekt badań:
Wypracowanie potencjalnych modeli systemowych, na które składać się będzie szczegółowe rozwiązanie (wraz z opisem ewentualnych zmian prawnych), źródła finansowania oraz potencjał skalowania.
Końcowy produkt:
Raport w formie pdf (+wersja do druku) – opis badań i metod, wnioski oraz opis modeli rozwiązań oraz prezentacja PowerPoint z głównymi wnioskami.
Streszczenie raportu (do 8 000 znaków).
Budżet:
46 000 zł (brutto)
Czas realizacji:
Składanie ofert – do 21 czerwca
Rozpatrzenie ofert – 23 czerwca
Podpisanie umowy i rozpoczęcie prac nad badaniem – 26-27 czerwca
Projekt raportu do uwag i komentarzy – 21 sierpnia
Odesłanie uwag do raportu – 24 sierpnia
Ostatecznie przesłanie raportu – 1 września
Kontakt:
Prosimy o przesłanie ofert do dnia 21 czerwca do godziny 22:00 na adres:
pdominiak@habitat.pl oraz gnadolski@habitat.pl