Przykład działań

 

 

„Ciepły Dom” – materialne wsparcie przed zimą dla uchodźców z Ukrainy

 

Celem projektu pod nazwą „Ciepły Dom”, prowadzonego przez Habitat for Humanity Poland, jest przygotowanie do nadchodzącej zimy rodzin z Ukrainy, które trafiły do Polski po wybuchu wojny w ich kraju. Większość z nich przyjechała dosłownie z całym życiem w małej walizce: brakuje im ubrań. Dodatkowo, niektóre lokale, w których obecnie zamieszkują, nie spełniają wymogów godnego życia.

Obecnie liczba uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski zwiększa się. Wraz z nastaniem mrozów, będzie ich prawdopodobnie jeszcze więcej, ponieważ nie będą w stanie przetrwać zimy w swoich zniszczonych domach, bez ogrzewania i prądu. Przybywając do Polski, uchodźcy zazwyczaj najpierw trafiają do dużych ośrodków noclegowych, w których spędzają kilka miesięcy.

Na każde 100 osób tam przebywających 40 stanowią kobiety, 40 to dzieci a 20 to mężczyźni –  głównie seniorzy i osoby schorowane. Ludzie ci mieszkają w ciężkich warunkach, na małej przestrzeni, nawet starsze osoby śpią na łóżkach polowych albo piętrowych. Toalety są wspólne.

Projekt „Ciepły dom” ma na celu pomoc osobom z Ukrainy mieszkającym w ośrodkach w Warszawie i jej okolicach.  W planach jest m.in. dostawa przedmiotów niezbędnych do przetrwania zimy, takich jak: łóżka, materace, kołdry, koce, grzejniki elektryczne i co najważniejsze ciepłą odzież – kurtki, buty, kombinezony dla dzieci, czapki, bluzy polarowe. Do chwili obecnej dostarczyliśmy 250 grzejników elektrycznych do 12 ośrodków, 4,5 km uszczelek okiennych do kolejnych 4 obiektów. Dostarczyliśmy odzież zimową do 2 ośrodków, zakupiliśmy karty podarunkowe na zakup odzieży dla kolejnych 200 osób, Wykonywane są również prace mające na celu przystosowanie dużych powierzchni do zamieszkania przez wiele rodzin – jest to przede wszystkim postawienie ścianek działowych dających tym ludziom godność i intymność w codziennym życiu.

Jednym z przykładów takich działań są nasze prace na terenie Global Expo przy ulicy Modlińskiej w Warszawie. Na początku listopada były wykonywane ścianki działowe, zajmujące ok. 40% hali zamieszkanej przez około 1300 osób. Wymiary hali to ok. 200 x 100 m. Zużyto: 524 płyty drewniane, 670 słupków stalowych wykonanych na specjalne zamówienie, 20l lakieru oraz 2000 śrub. Pracowników Habitat Poland wsparło ok. 40 wolontariuszy zrekrutowanych przez Global Expo.

Jak wyjaśnił Hubert Mrozowski, koordynator projektów budowlanych w Habitat Poland: „Do połowy grudnia zostaną wykonane ścianki działowe dla wszystkich mieszkańców Global Expo. Łącznie zużyjemy ponad 1000 płyt drewnopodobnych OSB i 1500 metalowych stojaków, których produkcję już zleciliśmy. Ludzie są szczęśliwi, bo dzięki tym ściankom mają namiastkę własnego pokoju, mogą się przytulić i ubrać nie będąc obserwowanym przez tysiąc osób leżących na sąsiednich łóżkach. Planujemy również ponumerowanie poszczególnych pomieszczeń, tak aby łatwiej było zarządzać przydzielonymi pomieszczeniami i pomalowanie kilkunastu płyt na różne kolory aby nadać całej powierzchni trochę optymistycznego wyglądu oraz ułatwić orientację i lokalizację poszczególnych rzędów pomieszczeń”.

Projekt jest finansowany z pomocy zagranicznej, a także ze środków sponsorów.