Fundacja Habitat for Humanity Poland od 2018 r. prowadzi we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy program mieszkań treningowych dla osób i rodzin, które opuściły lub zamieszkiwały w budynkach zreprywatyzowanych zagrożonych wykluczeniem lub wykluczonych społecznie i posiadających ostatnie miejsce zameldowania na terenie Warszawy.
Celem projektu jest zapobieganie i wychodzenie z bezdomności osób zagrożonych i wykluczonych społecznie które dążą do usamodzielnienia a nie są w wstanie własnym staraniem osiągnąć samodzielności życiowej i mieszkaniowej.
Zarząd Mienia Skarbu Państwa w związku z rozstrzygniętym konkursem przekazał na realizację programu 10 lokali , znajdujących się w różnych dzielnicach na terenie miasta stołecznego Warszawy. Mieszkania były wyremontowane i odebrane przez Fundację w grudniu 2018 r.

Grudzień był niezwykle intensywnym czasem w realizacji projektu, dokonywano pomiarów, drobnych napraw i poprawek, zakupione zostały meble i sprzęty, które następnie dzięki m.in. pomocy wolontariuszy zostały skręcone i przygotowane do użytkowania.


Transport mebli oraz akcja wolontariacka na Mokotowie
W urządzaniu mieszkań czynny udział wzięli sami uczestnicy programu. Odbyły się dwie akcje wolontariackie podczas których skręcane były szafy, łóżka, stoły, krzesła a pomieszczenia zyskiwały nowy przytulny wygląd.
Jak wygląda procedura kwalifikacji do projektu?
Etap pierwszy:
- złożenie formularza zgłoszeniowego wraz z załącznikami (rekomendacje, zaświadczenie od pracodawcy, oświadczenie o dochodach),
- rozmowa informacyjna z pracownikiem socjalnym ds. mieszkań treningowych
Etap drugi:
Weryfikacja i analiza złożonych formularzy przez Komisję Rekrutacyjną. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele Fundacji Habitat for Humanity Poland oraz Urzędu m.st. Warszawy. Przy kwalifikacji osoby/rodziny do udziału w programie brane są pod uwagę:
- kryteria (posiadanie ostatniego meldunku stałego na terenie m.st. Warszawy, zamieszkiwanie w budynku oddanym prywatnemu właścicielowi, nieposiadanie tytułu własności/współwłasności do lokalu mieszkalnego, budynku mieszkalnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego)
- indywidualna ocena sytuacji osoby/rodziny na podstawie informacji zebranych podczas wywiadu wstępnego oraz załączonych dokumentów
Etap trzeci:
- Utworzenie listy uczestników programu
- Utworzenie listy rezerwowej
- Zawiadomienie osób o wynikach przeprowadzonej rekrutacji

Pierwsi uczestnicy programu skierowani zostali do mieszkań treningowych w lutym 2019 r.
Po zakwalifikowaniu się do programu, uczestnicy są zobligowani do podpisania:
- Umowy uczestnictwa w projekcie,
- Regulaminu pobytu w mieszkaniu treningowym,
- Protokołu zdawczo-odbiorczego.
Umowa uczestnictwa w projekcie określa:
- przedmiot umowy i czas jej trwania,
- zobowiązania stron,
- czynności związane z tymczasowym zakwaterowaniem w mieszkaniu treningowym,
- sytuacje związane z pozbawieniem prawa do zakwaterowania,
- możliwości ubiegania się o wsparcie finansowe,
- płatności związane z kaucją,
- tryb rozwiązania umowy.
Regulamin pobytu jest dokumentem, który określa m.in:
- sposób korzystania z mieszkania,
- zasady dokonywania wpłat z tytułu zwrotu kosztów utrzymania i eksploatacji lokalu,
- uprawnienia i obowiązki mieszkańców,
- zasady bezpiecznego zachowania,
- zachowania niedozwolone,
- konsekwencje związane z łamaniem zasad regulaminu,
- zasady i warunki współpracy z administracją.

Powyżej mieszkanie treningowe na Warszawskiej Białołęce tuż po odbiorze, jeszcze puste…ale już niedługo.

To samo mieszkanie, wyposażone i urządzone. Godne, bezpieczne warunki, ciepłe przytulne wnętrze.
Pobyt w mieszkaniu treningowym ma charakter przejściowy i ma na celu poprawę sytuacji bytowej osoby lub rodziny. Okres pobytu w mieszkaniu treningowym w ramach programu ustalany jest indywidualnie, nie może on być jednak dłuższy niż do końca trwania projektu tj. do 31.12.2020 r.
Z jakiej pomocy można skorzystać w ramach programu?
Uczestnicy programu Centrum Mieszkań Treningowych mogą liczyć na wsparcie w rozwiązywaniu trudności osobistych. Współpraca z pracownikiem socjalnym oraz aktywne korzystanie z oferowanych form pomocy daje szansę na nabywanie umiejętności samodzielnego radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życia codziennego. Uczestniczy mogą skorzystać ze specjalistycznego poradnictwa prawnego, zawodowego, psychologicznego, finansowego oraz pracy socjalnej. Plan pracy i pomocy dostosowany jest do indywidualnej sytuacji i potrzeb uczestników.
Wszystkie zainteresowane udziałem w programie osoby zapraszamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00- 15:00
Fundacja Habitat for Humanity Poland
ul. Mokotowska 55
00-542 Warszawa
Tel.: 22 642 57 42 lub 537 520 664