„Nowy dom – nowa nadzieja” – pomóżmy rodzinie pani Józefy zamieszkać godnie!

Dwuizbowa chatka ze starym piecem, bez kanalizacji i ogrzewania. Brak bieżącej wody i konieczność korzystania z pobliskiej studni. Rozpadający się dach.

Czy tak powinno się mieszkać w Polsce w XXI wieku? Uważamy, że nie i dlatego pomagamy rodzinie pani Józefy przeprowadzić się z tej ruiny do domu, który zaczęli budować kilka lat temu. Członkowie rodziny nie mają środków, żeby doprowadzić budowę do końca, dlatego – jako Fundacja Habitat for Humanity Poland – wspieramy ich w pracach budowlano-remontowych. Organizujemy grupy wolontariuszy, którzy pomagają rodzinie na placu budowy. Oprócz tego zbieramy fundusze i materiały budowlane na dokończeniu budynku.

P1060256

Chatka, w której mieszka obecnie rodzina pani Józefy.

Inspektor nadzoru budowlanego stwierdził, że chatka pani Józefy grozi zawaleniem i nakazał jej opuszczenie do czerwca 2016 roku. Sprawa jest więc bardzo pilna – musimy jak najszybciej doprowadzić nowy dom do takiego stanu, by rodzina mogła się do niego wprowadzić.

Dlaczego pomagamy rodzinie pani Józefy?

Rodzina mieszka w Grajowie, niewielkiej miejscowości niedaleko Krakowa. Składają się na nią przedstawiciele trzech pokoleń: pani Józefa, jej troje dzieci i czworo wnucząt. Ich sytuacja mieszkaniowa jest na tyle trudna, że w przeszłości pochyliła się nad nią sołtyska Grajowa, Anna Cygan. Z jej pomocą rozpoczęto budowę nowego domu, ale nigdy nie został on ukończony – realizację projektu przerwano kilka lat temu ze względu na brak funduszy.

Członkowie rodziny chcą uczestniczyć w pracach związanych z wykańczaniem nowego domu i są gotowi partycypować w kosztach budowy na miarę swoich możliwości. Nie są jednak w stanie sfinansować wszystkich prac sami ze względu na brak zdolności kredytowej. Docelowo mają zamieszkać w dokończonym domu nie później niż pod koniec wakacji.

Nowy dom ma dać rodzinie nową nadzieję. Aby go wykończyć, potrzebne jest nasze wsparcie.

Grajow nowy dom rodz. Wrona

Nowy dom, który trzeba wykończyć.

W jaki sposób Habitat for Humanity Poland pomaga rodzinie pani Józefy?

Pomagamy doprowadzić budowę nowego domu do końca. Na razie zaczęliśmy przeprowadzać pierwsze, nieskomplikowane prace budowlane z pomocą uczestników programu wolontariatu międzynarodowego Global Village. 

Między 20 a 30 maja 2016 roku na placu budowy pomagała nam grupa 17 wolontariuszy. Zaangażowaliśmy ich w prace wykończeniowe wewnątrz budynku (montowanie płyt kartonowo-gipsowych na ścianach, wstawianie ościeżnic i gipsowanie), a także w roboty wykonywane na zewnątrz (stworzenie drenażu zabezpieczającego dom przed zalaniem). Pod koniec pobytu poprosiliśmy wolontariuszy o ewaluację projektu i w wielu ankietach znaleźliśmy bardzo ciepłe słowa pod adresem rodziny pani Józefy. Na pytanie „Jaki aspekt projektu był dla Ciebie najbardziej znaczący?” wolontariusze odpowiadali, że cieszyła ich stała obecność członków rodziny na placu budowy. Jeden z nich napisał:

To było wspaniałe doświadczenie. Cieszyłem się, że mogłem pracować przy rodzinie i widzieć, jak bardzo oni się cieszą z naszej obecności.

W ankietach wolontariusze podkreślali także, że rodzina była wyjątkowo wdzięczna za pomoc:

Jedna z córek pani Józefy, której pomagaliśmy, codziennie przygotowywała dla nas ciasto. Cały czas upewniała się, że jesteśmy zadowoleni i że niczego nam nie brakuje. To była naprawdę serdeczna osoba – zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci.

Oprócz prostych prac budowlanych zaczęliśmy też przeprowadzać takie, które są bardziej skomplikowane i wymagają wsparcia profesjonalistów. Dzięki środkom, które do tej pory zebraliśmy, udało nam się zatrudnić firmę, która wykonała: wylewkę pod posadzki, instalację C.O., tynki sufitów, tynki kotłowni oraz część instalacji wodociągowej.

Obecnie organizujemy kolejne akcje z udziałem wolontariuszy, a także zbieramy fundusze na pokrycie kosztów materiałów budowlanych oraz wykonanie tych prac, do których potrzebna jest profesjonalna ekipa budowlana.

W jaki sposób można włączyć się w pomoc dla rodziny?

Koszt ukończenia remontu szacujemy na 80 tysięcy złotych. Będziemy wdzięczni za wsparcie finansowe remontu poprzez wpłaty na nasze konto bankowe:

Fundacja Habitat for Humanity Poland

Bank BGŻ: 07 2030 0045 1110 0000 0399 9580

W tytule przelewu prosimy wpisywać: „Darowizna na remont domu w Grajowie”.

Osoby zainteresowane włączeniem się w akcje wolontariackie na placu budowy, zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i profilu na Facebooku. Już niedługo zamieścimy tam informacje o otwartej akcji wolontariackiej, którą planujemy na drugą połowę lipca. Planujemy zaprosić na tę akcję m.in. młodych ludzi – uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Firmy zapraszamy do przekazywania artykułów do budowy i wyposażenia:

ZESTAWIENIE POTRZEBNYCH ARTYKUŁÓW DO BUDOWY I WYPOSAŻENIA
Artykuły budowlane
Belki drewniane 10x10x 10855 cm 1.09 m3
OSB płyty 2.2x125x250 cm 20 szt.
Płyty styropianowe  podłogowe 10x50x100 cm 11.00 m3
Płyty styropianowe 12x50x100 cm 14.40 m3
Płyty kartonowo-gipsowe wodoodporne 1.25x120x260 cm 8 różne
Wykończenie zewnętrzne domu
Tarasowe belki i deski, impregnowane wg projektu 3 m3
Elementy wykończenia tarasu wg projektu
Rynny i rury spustowe system 20 m
Płytki na opaskę obwodową betonowe 34 m
Wykończenie wnętrz
Panele podłogowe MDF 33 m2
Płytki podłogowe ceramiczne 30 m2
Płytki zewnętrzne ceramiczne 34 m2
Płytki ścienne do łazienki ceramiczne 22 m2
Farba różne
Mat. wiążące do płytek różne
WC kompakt standard 1 szt.
Umywalka standard 1 szt.
Kabina prysznicowa standard 1 szt.
Zlewozmywak z armaturą standard 1 szt.
Kuchnia elektryczna Indukcyjny 1 szt.
Zbiornik na ciepłą wodę 50-80 l 1 szt.